پارک های علم و فناوری

پارک های علم و فناوری محل های مناسبی برای متمرکز شدن و حمایت شرکت های دانش بنیان هستند. محققینی که ایده های تجاری دارند می توانند با مراجعه به پارک های علم و فناوری از طرح خود دفاع کرده و پس از تصویب آن از بودجه اولیه تاسیس شرکت دانش بنیان بهره مند گردند.

در مطلب زیر به معرفی سه پارک علم و فناوری موفق می پردازیم.

پارک فناوری پردیس

معرفی:
نظر به تاکیدات مسوولین محترم نظام به خصوص مقام معظم رهبری بر نقش شهرک‌ها و پارک‌های علمی و فناوری در برقراری ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه، پارک فناوری پردیس به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارک فناوری کشور، با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۴ در زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری و با همکاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز مهم علمی- پژوهشی کشور در جهت تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان تاسیس گردید و هم اکنون به‌عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند.

نظر به اهمیت تاسیس این مجموعه در الگوسازی ایجاد پارک‌های فناوری در کشور و تاثیرگذاری ملی آن، ریاست هیات امنای پارک فناوری پردیس بر عهده معاون اول محترم رییس‌جمهور قرار گرفته و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، برخی از وزرا و معاونینشان و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی کشور در آن عضو می‌باشند. در حال حاضر عملیات اجرایی پردیس نوآوری (فاز اول پارک) در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار با ایجاد بیش از ۱۷۰ هزار متر مربع فضای تحقیقاتی و فناوری به اتمام رسیده است و پردیس دانش (فاز دوم) در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار مراحل ساخت را طی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود با تکمیل دو فاز ذکرشده، زمینه لازم برای جذب و اشتغال بیش از پنج هزار نفر نیروی متخصص در شرکت‌های دانش‌بنیان عضو فراهم شود. انشاء الله این «پروژه بزرگ ملی» با افق توسعه ۱۰۰۰ هکتاری و با حمایت‌های دولت محترم و تعامل جدی مسوولین نظام، به بزرگ‌ترین قطب فناوری منطقه تبدیل خواهد شد.

 

لینک ورود به سایت پارک فناوری پردیس: http://techpark.ir/

 

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، به منظور تبدیل دانش به ثروت، تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و ایجاد شبکه فناوری بین صنعت و دانشگاه از طریق ارائه خدمات متناسب در هر حوزه ایجاد شده است. این مهم با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه تهران و پارک و در راستای انتقال و آفرینش فناوری، ارتقاء فرهنگ نوآوری در کشور و ارتقاء تعاملات بین صنعت و دانشگاه صورت می پذیرد.

پارک های علم و فناوری از طریق تجمیع موسسات دانش بنیان و فناور و به اشتراک گذاری منابع و خدمات، هزینه های توسعه فناوری را کاهش داده و با ایجاد بستر تعامل و ارتباط سازنده بین متخصصین،‌ محققین، ‌فناوران،‌ فن آفرینان و کارآفرینان، روند توسعه فناوری و اقتصادی کشور را سرعت می بخشند.

شرکت های دانش بنیان پس از استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، علاوه بر مزیت حضور در یکی از موفق ترین پارک های علمی و فناوری کشور، دسترسی به معتبرترین منابع علمی و پژوهشی با توجه به توانمندی های دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر و موقعیت جغرافیایی مناسب در مرکز شهر تهران، از خدمات ارائه شده در این پارک بهره مند می گردند. از جمله خدمات کلیدی قابل ارائه، می توان به این موارد اشاره نمود: خدمات پشتیبانی،خدمات آموزشی و مشاوره‌ای، خدمات مالی و اعتباری، تسهیل در جذب طرح­ها و پروژه‌های تحقیقاتی، برخورداری از مزایای ماده ۴۷ قانون مناطق آزاد تجاری شامل معافیت مالیاتی و گمرکی، سرمایه­گذاری قانونی و مبادلات مالی، خدمات تجاری­سازی، تعامل با سازمان­ها، حمایت‌های ثبت اختراع، تسهیل حضور در مجامع ملی و بین‌المللی.

 

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

لینک سایت پارک علم و فناوری تهران: http://utstpark.ir/

پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف

پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵ با ابلاغ اساسنامه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شد. با شکل‌گیری پارک علم و فناوری، فعالیت‌های مرتبط با زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف که در طی ۱۷ سال گذشته به تدریج و متناسب با نیاز و تقاضای موجود، ایجاد شده بودند، زیر نظر پارک قرار گرفتند و صورت یکپارچه در این بستر ادامه و توسعه می‌یابند.
مجموعه‌ی پارک علم وفناوری، متشکل از شتابدهنده، مرکز رشد، مجتمع‌های فناوری چند مستأجره و صندوق پژوهش و فناوری به ارائه خدمات به کسب‌وکارهای فناور می‌‌پردازد.
پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک پارک دانشگاهی در نظر دارد تا با ایجاد یک تعامل دوطرفه و سازنده با بدنۀ علمی دانشگاه صنعتی شریف و بخش خصوصی توانمند به بروز استعدادها و شایستگی‌های دانشگاهیان کمک کند و به یک الگوی ملی در زمینه‌ی توسعه پایدار و ارزش‌آفرینی در سطح جامعه تبدیل شود.
هدف میان‌مدت این پارک، ایجاد ناحیه نوآوری شریف در اطراف پردیس اصلی دانشگاه است، تا روند رشد و توسعه کمی و کیفی شرکت‌ها در این ناحیه را شتاب بخشد.

 

پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف

 

لینک سایت پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف: http://techpark.sharif.ir/