همنطور که همه ما می دانیم، امروزه کشورمان با مسائل و مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند. از یک سو تحت فشارهای اقتصادی هستیم و از سوی دیگر نگران آینده! این دغدغه ها را تمامی ایرانیان دارند. دلیل نامگذاری چندسال اخیر حول مسائل اقتصادی ما همین دغدغه ها می باشد.

همچنین ما در دوران دانشجویی خود همیشه منتقد ارتباط بین صنعت و دانشگاه بوده و هستیم و امیدوار بودیم تا یک روز این ارتباط به صورت موثر شکل گیرد.

بومیکس زاییده همین تفکرات است، یعنی می خواهد بطور موثری حلقه واسطه میان صنعت و دانشگاه باشد و در حد توان خود سهمی بیشتر در پیشرفت اقتصاد ایران عزیز داشته باشد. هدف اصلی بومیکس این است که مسائل و مشکلات صنعت را با استفاده از نیروی جوان متخصص این مرز و بوم حل کند.

ما دلمان می سوزد که داریم فرصت های طلایی ایران را به سرعت از دست می دهیم و می خواهیم کاری برای آن بکنیم. منظورمان از فرصت طلایی، تعداد زیاد افراد تحصیل کرده است که می خواهند در حوزه تخصصی خود کار کنند و آینده شان را بسازند. ما از اینکه خیلی از دوستانمان مهاجرت می کنند ناراحتیم و می خواهیم حداقل در حد توان خود کاری بکنیم، پس از خودمان پرسیدیم که چه کاری از دستمان برمی آید؟ مشکلات را که همه می دانند…

از طرفی در صنعت با بسیاری از مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم که به نظر می رسد آنقدر دست نیافتنی نیستند که نتوانیم آنها را با تاکید بر دانش بومی و همت جوانانمان حل کنیم.

وجه تمایز بومیکس از سایر طرح های کارآفرینی نظیر استارتاپ استودیو، شتابدهنده و مرکز رشد در این است که نیازهای صنعت را جمع آوری کرده است و به همین دلیل احتمال موفقیت و بازدهی آنها بسیار بالاتر از طرح های دیگر است. زیرا به تجربه می دانیم که اکثر طرح های ارسالی ازسوی تیم های جوان یا دانشگاهیان، یا بسیار پرچالش و غیرقابل انجام هستند و یا توجیه اقتصادی ندارند. البته این به آن مفهوم نیست که ما طرح های ارسال شده از طرف سایر تیم ها را بررسی نمی کنیم، قطعاً بومیکس در این زمینه هم به افراد و تیم ها کمک خواهد کرد.

همچنین در بومیکس افراد بصورت مستقل می توانند شرکت کنند، به این معنی که الزاماً نیازی به داشتن تیم، نمونه اولیه محصول و یک خدمت جدید و یا تمام آن چیزهایی که مانع شروع فعالیت یک محقق جوان می شوند نیست. شما به صورت یک فرد مستقل هم می توانید در آن شرکت کنید و بومیکس تلاش می کند تا حول ایده های خود شما و علاقه های فردیتان تیم سازی انجام می دهیم. در ادامه بومیکس، آموزش های لازم و حمایت های تشکیلاتی را انجام می دهد.

در صورتیکه سرمایه گذاری مشترک ما و شما بر روی ایده ها و پروژه ها موفقیت آمیز بود، اتفاقات جذاب زیر خواهد افتاد:

  1. اگر محصول تیمی انجام یک پروژه و یا دانش فنی خدمتی بود که مناسب فروش به شرکت دیگری بود، این محصول یا خدمت، طبق توافق تیم اجرایی با خریدار به آن فروخته می شود و افراد تیم بسته به نقش و وظایف خود سهمی از فروش آن خواهند داشت. این سهم بسته به پروژه می تواند در قالب دریافت وجه یا درصدی از فروش آتی آن پروژه توسط خریدار باشد. طبیعی است که این مقادیر و نحوه آن طبق توافق فروشنده (تیم اجرایی و عوامل بومیکس) و خریدار (شرکت یا سرمایه گذاران) خواهد بود.
  2. اگر محصول یا خدمت قابلیت تبدیل شدن به زمینه فعالیت یک شرکت مستقل را داشته باشد، عوامل بومیکس برای تاسیس یک شرکت به تیم اجرا کمک می کنند و آن را پشتیبانی خواهند نمود. بدیهی است که سهام شرکت تاسیس شده، میان بومیکس و تیم اجرا تقسیم خواهد شد و مقادیر آن بسته به ماهیت آن پروژه دارد.

لازم به ذکر است که این مقادیر و اینکه از دل چه پروژه هایی شرکت زاییده خواهد شد، یا در قالب پروژه به موسسه ای فروخته شود در فاز یک با تیم ها مطرح و قبل از آغاز فعالیت آنها توافق خواهد شد.

برای آشنایی هرچه بیشتر مجموعه بومیکس با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات سیناژن، موسسه فحاد ( فعالان حوزه اقتصاد دانش بنیان)، انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی، گروه زیست فن، مرکز تحقیقات و نوآوری مام و دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ ۲۶ شهریور ماه اقدام به برگزاری رویدادی جهت شفاف سازی ماهیت و مراحل بومیکس نمود. استقبال گسترده و غیرقابل انتظار ۳۰۰ نفری از این رویداد بیانگر نیاز جامعه جوان بیوتکنولوژی به برگزاری چنین رویدادهایی می باشد.

برای توضیح بیشتر مراحل بومیکس بطور خلاصه در پاراگراف زیر شرح داده شده است:

فاز صفر با پرداخت هزینه ۴۵۰۰۰۰ تومان از ۲۷ آبان ماه آغاز خواهد شد و شامل یک دوره آموزشی پنج هفته ای خواهد بود. در این دوره کارگاه های تخصصی همچون اصول مستند سازی، GXP ، توسعه محصول جدید وطراحی مدل کسب و کار، برای متقاضیان برگزار می گردد.  همچنین در پایان این دوره گواهی نامه به افراد اعطا می گردد. در پایان این دوره افراد بر اساس خصوصیات شخصیتی و تخصص فردی، غربالگری می شوند.

فاز یک: پس از غربالگری ، برگذیدگان در قالب تیم های پژوهشی دسته بندی شده و به مدت پنج ماه به مطالعه بر روی موضوع پروژه می پردازند. در این مرحله اعضای هسته از حمایت مربیان متخصص در زمینه موضوع پروژه و همچنین مربیان کارآفرینی جهت آشنایی با فرایندهای کسب و کار بهره مند می گردند و  روند پیشرفت کار در جلسات اختصاصی با هر تیم بررسی می شود.

جذب سرمایه گذار: در این مرحله فرد یا افراد منتخب از هر تیم در روز معین و در حضور سرمایه گذاران به دفاع از ایده مورد فعالت در فاز یک می نمایند.

فاز دو: پس از تایید سرمایه گذار، بومیکس به اعضای تیم هایی که موفق به جذب سرمایه گذار شده اند را برای ورود به فاز دو حمایت خواهد کرد. این حمایت شامل مشاوره، تامین زیرساخت و تجهیزات مورد نیاز خواهد بود.

بازه زمانی فاز دو بین ۶ تا ۱۸ ماه پیش بینی  شده است و پس از آن بر اساس برآیند نهایی هر پروژه تصمیم گیری می شود. چنانچه محصول نهایی توان تاسیس یک شرکت دانش بنیان مستقل را داشته باشد مجموعه بومیکس به عنوان حامی پروژه ها همه تلاش خود را خواهد کرد تا شرایط تاسیس شرکت دانش بنیان جدید را فراهم آورد.

در مجموع بومیکس را می توان به عنوان طرحی هدفمند برای محققین جوانی دانست که با بازار کار بیوتکنولوژی آشنایی لازم را ندارند. در این دوره به افراد فرصت داده خواهد شد تا با صرف کمترین هزینه علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی، خود را از نظر علمی، روحیه کار تیمی و کسب تجربه برای ورود به بازارهای بزرگ بیوتکنولوژی ارزیابی کنند.

بومیکس در یک نگاه