در اولین دوره سالیانه بومیکس چه گذشت؟

اولین رویداد شتابدهنده بومیکس در تاریخ 26 ام شهریور ماه 1398 در پردیس علوم دانشگاه تهران برگزار گردید. این رویداد با استقبال بی نظیری مواجه گشت وتعداد 400 نفر جوان با انگیزه و مشتاق در آن شرکت کردند

در این مراسم افراد بزرگ و صاحبان نام صنعت بیوتکنولوژی و کارآفرینی به ایراد سخنرانی پرداختند و همچنین در خصوص ماهیت شتابدهنده بومیکس ومراحل شرکت در آن به طور کامل توضیح داده شد. و در انتها با برگزاری پنل پرسش و پاسخ به تمامی سوالات و ابهامات افراد در خصوص شتابدهنده بومیکس ومراحل آن پاسخ داده شد.

فاز صفر

* ثبت نام
* کلاس ها
* آزمون
برای شرکت در این فاز داوطلبین با فراخوان عمومی اعلام شده در سایت بومیکس ثبت نام کردند. هزینه ثبت نام در این فاز 450 هزار تومان بود. هدف از فاز صفر برگزاری کلاس های عمومی جهت آموزش افراد در خصوص GXP و آزمایشگاه،کسب و کار و کارآفرینی، شخصیت شناسی و تیم سازی بود. این کلاس ها از تاریخ 4 ام آذرماه تا 5 ام دی ماه 1398 برگزار گردید. در این فاز افراد نحوه کار گروهی و تیم سازی را به خوبی آموزش دیدند. در انتهای فاز صفرافراد در آزمون جامعی در خصوص موارد تدریس شده شرکت نمودند.

فاز یک

* معرفی تیم ها :
در ابتدای این فاز تیم هایی که بر اساس علائق افراد، تست های شخصیت شناسی و تخصص آنها دسته بندی شده بودند معرفی شدند
* عقد قرارداد :
افرادی می توانستند به فاز 1 ورود پیدا کنند که برنامه ی مشخصی برای 3 سال آتی خود داشتند و می توانستند تعهد دهند که تا انتهای به نتیجه رسیدن محصول می توانند تیم را همراهی نمایند. برای ورود به این فاز 2 قرار داد با افراد بسته شد
1- قرارداد عدم افشا
2- قرارداد نحوه همکاری با فاز یک بومیکس
که در مورد یک به دلیل تبادل اطلاعات پروژه ها در طول دوره شتابدهنده افراد باید متعهد به حفاظت ازاین اطلاعات می شدند. و در خصوص مورد دوم افراد برای همراهی تیم خود و شتابدهنده بومیکس تا انتهای مسیر تعهد دادند. نکته مهم در خصوص فاز یک عدم نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای برای شرکت در کلاس های آن بود.اما با توجه به قرار داد نحوه همکاری در فاز یک چنانچه فردی در میان راه انصراف دهد براساس قرارداد و وثیقه جریمه می شود
* معرفی مربیان :
در این بخش از فاز یک مربیان حاذق و متخصص در حوزه های بیوتکنولوژی و کارآفرینی بر اساس پروژه هر یک از تیم ها برای همراهی اعضا تا به رسیدن به هدف به تیم ها معرفی و اضافه شدند.
* کلاس های آموزشی :
در این مرحله از فاز یک کلاس ها بسیار جامع و تعداد آنها بیشتر از کلاس های برگزار شده در فاز صفر بود و افراد به طور بسیار کامل و جامع تمامی مطالب مورد نیاز برای تهیه طرح کسب و کار و یا Business Plan و همچنین نحوه ارزیابی بازار و بررسی طرح از لحاظ امکان سنجی مالی و یا Feasibility Study را آموزش دیده و در انتها پس از منتورینگ های افراد کاردان در این خصوص یک BP کامل تهیه نمودند.کلاس ها و جلسات منتورینگ تیم ها در این فاز از تاریخ 20 ام خرداد ماه 1399 شروع و تا 30 ام آذرماه 1399 ادامه یافت.
* ارائه آزمایشی :
پس از تهیه طرح کسب و کار تمامی تیم ها جهت آمادگی در ارائه و رفع نواقص احتمالی، پیش از ارائه اصلی در حضور سرمایه گذاران چندین بار در حضور کادر مرکزی بومیکس ارائه خواهند داشت.
* دمو دی :
در انتها تیم ها جهت کسب سرمایه مورد نیاز برای ادامه مسیر خود و رسیدن به حجم بالایی از محصولات با ارائه در حضور سرمایه گذاران اقدام به جذب سرمایه می نمایند.

فاز دو

برای ورود به این فاز تیم ها باید در جذب سرمایه موفق عمل کرده باشند.مدت زمان این فاز 12 الی 18 ماه می باشد.
* امضای قرارداد حقوقی :
در ابتدای این فاز نیز 2 قرار داد بسته می شود شامل:
1) قرارداد نحوه همکاری در فاز دوم بومیکس
2) قرارداد حقوقی که در آن بر اساس میزان جذب سرمایه صورت گرفته میزان سهام و حق اعضا تیم ها مشخص خواهد شد.
* ورود به فاز عملی :
تیم ها در این فاز فضا و تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه نموده و وارد فاز عملی و تهیه محصولات و یا خدمات خود با میزان بالا خواهند شد.
* تشکیل ساختار حقوقی مجزا :
در انتها تیم هایی که توانایی تبدیل شدن به ساختار حقوقی و شرکت مستقل را داشته باشند spin off خواهند شد.