به زودی از طریق این لینک ثبت نام دومین دوره رویداد سالیانه بومیکس آغاز خواهد شد. در صورت علاقه مندی به اطلاع رسانی زمان دقیق ثبت نام ایمیل خود را وارد نمایید.

به منم اطلاع بده
سوالات متداول
چشم انداز و انتظارات
1. چشم انداز مجموعه بومیکس از این برنامه چیست؟ قرار است این تیم ها چه انتظاراتی را برآورده کنند و یا به عبارتی دیگر شما چه انتظاری از این تیم ها دارید؟

پاسخ: مجموعه بومیکس قصد دارد برای انجام پروژه های مورد نظر از تخصص نیروهای جوان بهره گیرد. این برنامه به گونه ای طراحی شده است که تیم های پژوهشی از نظر عملکرد بلند مدت و توان کارآفرینی ارزیابی شوند. در نهایت هدف بومیکس از یک طرف تربیت نیروی متخصص و آماده ورود به بازار بیوتکنولوژی و از طرف دیگر تولید یک محصول تجاری ارزشمند می باشد.

2. حضور در این طرح چه کمکی به من می کند؟

پاسخ: در فاز صفر افراد بطور تخصصی با اصول کارآفرینی در حوزه بیوتکنولوژی آشنا خواهند شد. این نوع آموزش، در دانشگاه به افراد داده نمی شود و به همین دلیل متاسفانه نیروی متخصص پس از اتمام تحصیل مدت طولانی را صرف آزمون و خطا برای کسب تجارب کاری می کند.

نوع همکاری فی مابین
1. نوع همکاری بین بومیکس و افراد را لطفا بطور شفاف توضیح دهید (آیا رابطه قراردادی و استخدامی مطرح است؟اگر قراردادی می باشد نوع قرارداد به چه صورت است؟ پاره وقت یا تمام وقت؟ میزان مبلغ قرارداد؟ ) آیا ضمانتی از افراد مثل سفته یا چک گرفته می شود؟

پاسخ: قرار نیست رابطه قراردادی یا استخدامی در فاز صفر و یک بسته شود. با توجه به رایگان بودن فاز یک و صرف هزینه فراوان برای این مرحله و همچنین برای حفظ انسجام تیم های تشکیل شده، از افراد علاقمند به ادامه همکاری، ضمانت چک یا سفته دریافت می شود. زیرا انتظار می رود که متقاضیان در انتهای فاز صفر، تصمیم قطعی خود را جهت همراهی در ادامه مسیر گرفته باشند و در غیر اینصورت در درجه اول هم تیمی ها و در درجه دوم بومیکس را متضرر خواهند ساخت.

2. آیا برای کار روی این پروژه ها به من حقوقی پرداخت میشود؟

پاسخ: بله پس از پایان فاز یک و با آغاز فاز دو و ورود سرمایه گذاران به پروژه ها، به افراد تیم ها حقوق پرداخت خواهد شد.

3. آیا حین کار برای پروژه ها در تیمها بیمه میشویم؟

پاسخ: خیر، تنها پس از جذب سرمایه گذار اعضای تیم بیمه خواهند شد.

4. آیا خروجی این برنامه کارآفرین است؟ و یا استخدام شرکت می شویم؟

پاسخ: هر دو حالت امکان پذیر است. بر اساس میزان بازده هر پروژه در مورد آینده آن تصمیم گیری خواهد شد. چنانچه محصول نهایی قابلیت تشکیل یک شرکت دانش بنیان را داشته باشد چنین امری با حمایت بومیکس امکان پذیر خواهد بود. در غیر اینصورت اعضای تیم ممکن است به استخدام شرکت خریدار در بیایند که قطعا توافقی خواهد بود.

محل استقرار
1. مکان فعالیت تیم ها کجاست؟ آیا بابت آن هزینه ای از تیم ها گرفته می شود؟

پاسخ: پس از جذب سرمایه گذار اعضای تیم های در مکان های مختلفی شروع به فعالیت می کنند و از این بابت هزینه از افراد دریافت نخواهد شد.

2. آیا افراد شهرستانی هم می توانند در این طرح ها مشارکت داشته باشند؟

پاسخ: بله، بومیکس محدودیتی برای جذب نیروهای جوان متخصص ندارد.

3. برای افرادی که از شهرستان می آیند مکانی برای استقرار آنها درنظر گرفته شده است؟

پاسخ: خیر، چنین امکانی هنوز برای بومیکس وجود ندارد و افراد لازم است برای اسکان خود در تهران اقدام نمایند. اما بومیکس در حال رایزنی برای اسکان کم هزینه افراد شهرستانی در خوابگاه یا پانسیون های تهران است.

سطح حمایت ها، کمک ها و آموزش ها به تیم ها
1. امکانات و تسهیلات تخصیص یافته به تیم ها به چه صورت است؟ (از قبیل امکانات آزمایشگاهی، تحقیقاتی، دسترسی به پایگاه داده ها، امکانات تخصصی، مشاوره ای چه عمومی و کسب و کاری و چه تخصصی، تسهیلات مالی)

پاسخ: بومیکس وظیفه خود می داند تمام امکانات و تسهیلات مورد نیاز برای پیشرفت پروژه ها را در اختیار تیم های فعال قرار دهد. این مسئله کاملا وابسته به فعالیت مناسب تیم و در نتیجه جذب سرمایه گذار می باشد.

2. کمک های مالی که شرکت می کند آیا بصورت وام است یا بلاعوض یا بصورت سرمایه گذاری مخاطره پذیر؟ ( اگر وام است سود و دوره بازگشت آن به چه صورت است؟)

پاسخ: کمک های مالی طی انجام پروژه ها بصورت سرمایه گذاری مخاطره پذیر می باشد که از طرف سرمایه گذاران متعدد در اختیار تیم های پژوهشی قرار میگیرد.

3. بومیکس در ازاء کمک ها و حمایتهایی که به تیم ها می دهد چه نفعی خودش می برد؟

پاسخ: نفع بومیکس در به نتیجه رسیدن ایده ها و دریافت سهام یا شراکت در پروژه های موفق است.

4. چه آموزشهایی در حین این رویداد میبینیم؟

پاسخ: برنامه آموزشی و سرفصل دوره ها در وب سایت بومیکس ارائه شده است.

5. آیا نیاز است که تکنیکهای آزمایشگاهی خاصی بلد باشیم؟

پاسخ: بهتر است افراد تیم ها از تخصص مورد نیاز موضوع پروژه برخوردار باشند. این مسئله قطعا در تیم سازی و نقش افراد تاثیر مستقیم دارد. یعنی هرچقدر افراد توانمندتر باشند شانس بیشتری برای ادامه کار دارد و سهم بیشتری نیز خواهد داشت. اما در اینجا باز تاکید می کنیم که پتانسیل و انگیزه افراد حرف اول را در موفقیت آنها خواهد زد.

6. من به عنوان دانشجو و استادی که تجربه کار صنعتی ندارم، آیا برای حین انجام پروژه به مشکل برنمیخورم؟

پاسخ: خیر، بومیکس تلاش می کند تا افراد را برای ورود به بازار کار آماده سازد. در این زمینه مربیان فرهیخته و دلسوز برای آماده سازی هرچه بیشتر افراد در خدمت تیم های پژوهشی خواهند بود.

وجهه حقوقی تیم ها
1. تیم ها از لحاظ حقوقی چه سرانجامی خواهند داشت؟ مستقل خواهند شد و یا وابسته به بومیکس به عنوان ( spin off ) باقی خواهند ماند و یا به صورت های دیگر؟

پاسخ: با توجه به برآیند نهایی پروژها، تیم ها می توانند در صورت امکان از نظر حقوقی به شکل یک شرکت دانش بنیان مستقل به ادامه فعالیت بپردازند و یا با مجموعه های دیگر ادامه همکاری دهند. در صورتیکه شرکتی تاسیس نشود، تیم ها از درآمد پروژه بهرمند خواهند شد.

2. در صورت به نتیجه رسیدن پروژه، تقسیم سهام و مسائل مالکیت به چه صورت است؟

پاسخ: برای این موارد در فاز یک بصورت توافقی با اعضای تیم ها تصمیم گیری خواهد شد، زیرا نمی توان یک قاعده کلی همه یا هیچ برای آنها داشت و بسته به ماهیت ایده، میزان پیشرفت آن قبل از واگذای به تیم و پس از آن، متفاوت است.

فرایند کارآفرینی
1. آیا تیم ها خود در ارائه ایده های نوآورانه و خلاقانه در مورد طرح های پیشنهادی شرکت مجاز هستند؟ و یا می توانند خود ایده های جدیدی که جزو طرح های پیشنهادی شرکت نیستند، ارائه دهند؟

پاسخ: بومیکس از هرگونه ایده خلاقانه در راستای بهتر شدن برآیند پروژه ها استقبال نموده و پس ار بررسی و تایید توسط تیم تخصصی، در راستای عملی کردن آن اقدام می نماید.

2. اگر من خودم ایده داشته باشم، امکان همکاری دارم؟

پاسخ: بله در صورت پذیرش پروپوزال توسط تیم تخصصی، اقدامات لازم جهت آغاز مراحل تجربی پروپوزال توسط بومیکس صورت خواهد گرفت.

3. مراحل فرآیند تیم ها تا تشکیل شرکت از لحاظ زمان بندی و نیز درجه بلوغ را لطفا شرح دهید؟

پاسخ: اطلاعات توصیفی در خصوص فازهای صفر، یک و دو در وب سایت بومیکس بطور کامل ارائه شده است.

4. برای انتخاب شدن در مرحله اول، چه پارامترهایی مورد بررسی قرار میگیرند؟

پاسخ: در انتهای فاز صفر افراد از نظر تخصص مورد نیاز و قابلیت های فردی و شخصیتی، غربال خواهند شد. انگیزه و دانش به همراه شخصیت افراد و حضور فعال، مهمترین شاخص های ارزیابی شرکت کنندگان هستند.

5. انتخاب پروژه برای هر تیم چگونه انجام میشود؟

پاسخ: انتخاب پروژه و تیم سازی بر مبنای توافق میان افراد و بومیکس خواهد بود. بنابراین از یک سو افراد شرکت کننده علاقمندی و نظرات خود را ابراز می کنند و از سوی دیگر مجموعه بومیکس بهترین گزینه را از دید خود پیشنهاد می دهد.

6. نحوه تشکیل تیم ها به چه صورت است؟ آیا خود افراد هم تیمی های خود را پیدا می کنند و یا شرکت تیم سازی را بنا به صلاحدید خود انجام می دهد؟ (آیا شرکت محاسبه کرده است که هر تیمی به چه تخصص هایی و در چه حدی و به چه صورت فعالیتی مورد نیازش است؟)

پاسخ: تیم سازی بر مبنای توافق میان مجموعه بومیکس و افراد است و علاقمندی های افراد در نظر گرفته خواهد شد.

امکان سنجی طرحها
1. شرکت در مورد ایده ها و طرح های خود تا چه اندازه تحقیقات انجام داده است؟ در واقع آیا طرح تجاری برای آنها نوشته شده است و یا بر عهده تیم هاست؟

پاسخ: امکان تجاری شدن برخی از طرح ها قبلا توسط بومیکس ارزیابی شده است. نوشتن طرح تجاری به عهده تیم هاست و در فاز یک انجام می شود اما ایده های مطرح شده از قبل ارزیابی شده و قطعا در صنعت مورد نیاز است.

2. چه مدت زمان برای به ثمر رسیدن طرح ها پیش بینی شده است؟

پاسخ: مدت زمان پیش بینی شده بسته به نوع طرح متفاوت است اما در مجموع بطور میانگین یک بازه زمانی ۶ تا ۱۸ ماه پیش بینی شده است.

3. آیا بازار محصولات توسط شرکت تخمین زده شده است؟

پاسخ: بله، وجود تقاضا در بازارهای بیوتکنولوژی برای تمام طرح ها قبلا توسط مجموعه بومیکس ارزیابی شده است و می توان گفت این وجه تمایز بومیکس با سایر طرحهای کارآفرینی است.

4. مجموعه بومیکس در بازاریابی و فروش محصولات و یا خدمات هسته ها چه کمکی به آنها می کند؟

پاسخ: مجموعه بومیکس قبل از مراحل نهایی تولید محصول و پس از تولید هرگونه کمکی را در جهت مارکتینگ و فروش محصول انجام خواهد داد.

5. با توجه به موانع وارداتی و هزینه های بالای تهیه مواد اولیه برخی از طرح ها و نیز انجام تست ها و مراحل آزمایشگاهی، شرکت چه تمهیداتی برای این مساله نموده است؟ آیا پشتیبان تیم ها خواهد بود؟

پاسخ: بله، مجموعه بومیکس با همکاری مراکزی چون مرکز تحقیقات مام، تجهیزات و مکان انجام تست ها را فراهم می آورد. از طرفی سرمایه گذار هزینه تست های تعریف شده برای هر پروژه را تامین خواهد کرد.

موارد مربوط به زمان برگزاری
1. آیا ایام امتحانات و مشغله درسی دانشجوها و اساتید نیز در برنامه این رویداد دیده شده است؟

پاسخ: برنامه ریزی این مورد به عهده شرکت کنندگان است. بدیهی است که همکاری های لازم صورت خواهد گرفت. اما انتظار بر این است افرادی که وقت آزاد برای همکاری در پروژه ها و قرارگیری در تیم ها دارند در این طرح شرکت کنند.

2. در هفته به طور متوسط چند ساعت وقت برای پروژه باید اختصاص بدهیم؟

پاسخ: میزان زمان اختصاص یافته بر حسب نوع پروژه و نقش هر فرد در تیم متفاوت است

3. آیا این رویداد با شروع در آذرماه هرسال تا تابستان سال بعد آن تمام میشود؟

پاسخ: فاز یک تا خرداد سال آینده به پایان خواهد رسید. اما قرار نیست چیزی تمام شود و پس از آن افراد درگیر پروژه ها خواهند بود، مگر اینکه پروژه ها تا آن زمان تمام شوند.

4. آیا امکان انصراف در حین انجام کار را داریم؟ اگر نه در صورت انصراف آیا مشکلی پیش می آید؟

پاسخ: خیر، با توجه به دریافت ضمانت از متقاضیان به جز موارد خاص، امکان انصراف وجود ندارد.

خروجی های علمی (رویکرد مقاله و پایان نامه)
1. آیا امکان دارد این موضوع این پروژهها را به عنوان پایان نامه تعریف کرد و در قالب پایان نامه پیش برد؟

پاسخ: احتمال آن به دلیل صنعتی بودن طرح ها اندک است. اما در حال بررسی این موضوع هستیم. از طرفی هر پروژه بطور مشترک توسط اعضای تیم انجام می شود و نمی توان از آن به عنوان پایان نامه تنها یک فرد نام برد

2. آیا مقاله علمی از این طرح ها بیرون می آید؟

پاسخ: امکان چنین چیزی کم است و بومیکس به دنبال نوشتن مقاله یا پایان نامه از این طرح ها نیست.

3. آیا مدرک در پایان دوره اعطا می گردد؟ از طرف چه سازمانی؟

پاسخ: بله، در پایان فاز یک گواهی نامه معتبر به افراد اعطا می گردد.